Pages

środa, 26 marca 2014

Tunele foliowe

Polski klimat jest zróżnicowany, gorące lato, sroga zima – to jego cechy charakterystyczne. I chociaż dzisiaj zmiany klimatyczne sprawiają, że również w Polsce poszczególne pory roku coraz mniej się od siebie różnią, to jednak nadal niezbędne jest chronienie roślin. Popularną alternatywą dla powszechnych szklarni są tak zwane tunele foliowe, jakie zresztą cieszą się dzisiaj bardzo dużym zainteresowaniem. Jakie są ich cechy charakterystyczne?
Tunele foliowe składają się z kilku warstw pokrycia. Dwie warstw tworzy przykrycie polietylenowe i poliwęglowe. Dodatkowo, funkcjonuje specjalna siatka cieniująca i jedna, która ma chronić wnętrze tunelu przed owadami. Ostatnią warstwę tworzy osłona termiczna. Tunele foliowe mają jedno zasadnicze zadanie, takie same jak szklarnie, czyli utrzymanie wysokiej temperatury w ich wnętrzach. Dzięki temu, okres wegetacji roślin jest zdecydowanie wydłużony, a one same są w stanie zagwarantować większe plony. Tunele foliowe są bardzo wytrzymałe. Zasadniczo projektuje się je tak, by wytrzymały w odpowiednim stanie przynajmniej przez dwadzieścia lat. Co ciekawe, tunele foliowe są bardzo wytrzymałe na niszczące działanie wiatru. Są w stanie obronić się przed wiatrem, którego siła oscyluje w granicach stu pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. W Polsce jest to wystarczające, ponieważ silniejsze wiatry raczej nie występują. Oczywiście, w przypadku tuneli foliowych niezbędne są również elementy wykonane ze stali, które utrzymają folię w jednym miejscu.

1 komentarze:

Unknown pisze...

Witam, również mam tunel foliowy, moim zdaniem to bardzo dobry pomysł. Moje rośliny są dużo większe i oczywiście chronione przez warunkami pogodowymi. Gdyby ktoś chciałby kupić dobry i solidny tunel polecam firmę Das company :)

Prześlij komentarz