Pages

poniedziałek, 25 listopada 2013

Nota korygująca - gdy zauważysz błędy na fakturze

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wystawianiem rozmaitych rachunków, w tym między innymi faktur VAT. Niestety, choć używamy komputerów i specjalnych programów, przedsiębiorcy często popełniają błędy. W takim właśnie przypadku przyda się nota korygująca. Co to takiego?

Na firmę składa się szereg rozmaitych sprzętów, jak również programów. Te pierwsze są w większości uzależnione od profilu prowadzonej działalności, drugiej przydadzą się w każdym przedsiębiorstwie zwłaszcza wtedy, gdy dotyczą księgowości. Tak jest choćby w przypadku właśnie noty korygującej. Najprościej mówiąc, służy ona do poprawiania ewentualnych błędów na fakturach. Pomyłki te, co warto podkreślić, nie są związane z liczbami, czyli nie mają szczególnego znaczenia dla samej istoty transakcji, niemniej jednak mogą być istotne z punktu widzenia nabywającego. Warto podkreślić, że dokument ten wystawia jedynie osoba nabywająca. Może to być indywidualny użytkownik lub też firma, która w ten sposób koryguje błędy hurtownika czy kontrahenta. 

Nota korygująca może przydać się każdemu konsumentowi! Źródło obrazka: http://www.experto24.pl/

Podstawa prawna

Zainteresowani powinni wiedzieć, że nota korygująca jest uregulowana przez obowiązujące prawo. Mowa o par. 18 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.  Z drugiej strony warto pamiętać, że nie wszystkie błędy można skorygować za pomocą noty, w niektórych przypadkach konieczne będzie zwrócenie się do podmiotu wystawiającego fakturę z prośbą o sporządzenie faktury korygującej.

Z czego składa się nota korygująca? 

Jak każdy dokument, nota korygująca składa się z kilku elementów. Wszystkie one mają na celu jedno – zidentyfikowanie określonej transakcji. I tak, niezbędne jest podanie:
  • daty dokonania sprzedaży,
  • daty wystawienia dokumentu,
  • numer dokumentu.

Nota korygująca, co odróżnia ją od faktury korygującej, zawiera zarówno informacje o błędnej treści, jak i prawidłowym zapisie. W ten właśnie sposób każdy z nas, jak i przedsiębiorca, może w szybki sposób wyeliminować błędne dane. Współcześnie, co również warto podkreślić, możliwe jest wystawienie noty korygującej w licznych programach. Taki znaleźć można choćby na stronie internetowej: http://www.infakt.pl/nota_korygujaca Olbrzymim plusem tej właśnie aplikacji jest jej intuicyjna obsługa.

Infakt - kiedy dostrzegasz błąd na fakturze... Sprawdź, w czym jeszcze Tobie pomożemy!

0 komentarze:

Prześlij komentarz